array<p>
Evlilik ve düğün hikaye fotoğrafçılığı üzerine...
Evlilik, bir kadınla erkeğin birlikte yaşamaya karar vermesi; tarihin her döneminde ve dünyanın her coğrafyasında çok önemli toplumsal bir olay olarak kabul görmüştür. “Bu birlikte yaşama’’ kararı o kadar önemlidir ki, hayatı kusatıp neyi nerede, ne zaman, nasıl yapacağımızı tayin eden; din, siyasi otorite, toplum ve aile; ''EVLİLİK'' diye isimlendirilen ''Birlikte Yaşama'' halinin kanunlarını, kurallarını, adetlerini, törenlerini de tespit edip düzenlemiştir.
Yüzlerce belkide binlerce yıldır var olan ritüellerden en eğlenceli kısmı şüphesiz ki düğünlerdir. O düğünlerdir ki her milletin kültüründe farklı renklere boyanır farklı şekilllere bürünür. Kimi bir güne yayılır, kimi üç gün üç gece sürerken, bir bakarsınız ki bir baskası kırk gün kırk gece sürmüş.
Yoksulun düğünü gösterişsiz ve sade; varlıklının düğünü ışıltılı ve ihtişamlı da olsa bütün düğünlerin ortak paydası olan MUTLULUK, her düğünün doğal misafiridir.
Yeni hayatlarının başlangıcı olan bu düğünlerin; sadece anılarda kalmaması, geçecek yılların ardından anıların renklerinin solup, suretlerin flulaşmaması için yapılabilecek en doğru is, bugünün ışığına yakışır şekilde fotoğraflanarak belgesellenmesidir hiç şüphesiz.
Günümüz teknolojisinin ulaştığı aşama sayesinde artık her yerde her kez rahatlıkla fotograf çekebilir hale gelse de, günlük hayatin içindeki detayları yakalamak için yeterli olan bilginin, düğün fotoğrafları çekiminde yetersiz kaldığını kendimize itiraf etmemiz biraz zaman aldı. Artık fotoğraf çekmenin de bir sanat dalına dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebiliyoruz.
Düğün hikaye fotoğrafları, sanatçı yeteneği ve duyarlılığı ile yakalanan, bir nehir gibi akıp giden zamanın elinden çekip alınmış ''AN'' 'lar olan fotograflar, sıradan hayatımızın, olağanüstü gününe ait, olağanüstü güzelliklerdeki belgeleridir.
İşte bu anların Manolya Karayel farkıyla fotoğraflandığı evlilik hikayeleri yolculuğuna çıkmak ister misiniz?
O halde hemen burayı tıklayın…